30.10.2019

Dobyli jsme i Budapešť!

Vzhledem ke konci domácí soutěže jsme využili pozvánky na ženský a dívčí turnaj z RC Tárnok a v pátek odpoledne vyrazili směr Budapešť. Celý zájezd by se nemohl uskutečnit bez tradiční zápůjčky Stříbrného šípu (díky Paťo) a nezištné pomoci Pavlíny Rörigové, která v duchu rčení “Když jseš jediná, která to může udělat, tak to musíš udělat” nelenila a obětovala volný víkend šíření slávy našeho dívčího rugby Evropou.

Co si o nás myslí kvůli dálnicím Rakušáci víme, ale oni si to o nás musí myslet i Slováci a Maďaři. Po zdolání tankodromu Brno-Břeclav cesta hezky ubíhala a po páté holky vbíhaly na místní hřiště ke společnému tréninku pod vedením venezuelského kouče domácích. Následovala večeře a přesun na ubytování do pěkného penzionu poblíž.

Turnaj začal v deset, po dohodě s trenéry se hrály nesoutěžní mlýny, což při pohledu na naše první soupeřky bylo plus pro nás. Urostlé hráčky z Feherváru daly vzpomenout na doby, kdy na turnaj spřáteleného klubu jezdili maďarští hráči U14 s plnovousy...V první půli jsme přistoupili na hru Maďarek plnou skládek a rucků, po domluvě v pauze holky začaly využívat své rychlosti, přihrávaly si včas a zápas dotáhly v výhře 22:7.

V dalším utkání jsme celkem bez potíží porazili domácí Tárnok, což je výběr tří klubů z Budapešti a okolí a během dlouhé pauzy se připravovali na finále proti Esztergomi. Tento maďarský velkoklub se prezentoval říčanským přístupem, hráčky dívčího i ženského družstva byly po celý turnaj pohromadě pod dohledem trenérského týmu a bylo jasné, že nejsou zvyklé prohrávat.

Od začátku zápasu nás soupeřky dostaly pod tlak, kterému holky skvělou agresivní obranou dokázaly vzdorovat. Minuty ubíhaly a Maďarkám se stále nedařilo skórovat, emoce kypěly, chvíli to vypadalo, že si chce položit pětku i rozhodčí, který nás sérií sporných trestňáků přikoval ve dvaadvacítce. Poločas se dohrál za stavu 0:0, holky se otřepaly z tlaku, ke kterému přispěli i fanatičtí diváci, jejichž “megyek Esztragom” nám znělo v uších ještě dlouho. Po půli donutily holky svou agresivní hrou sopeřky k chybám, z nichž padla první pětka, vzápětí druhá a třetí a Maďarky se rozsypaly. Předvedly ještě několik zákroků jak z osmdesátek, ale to už holky nemohlo rozhodit a slavně zvítězily 0:17.

Víc než celkové vítězství mě těší předvedená hra, bojovnost a hlavně týmové pojetí. To by holky mohly vyučovat, jedna udělá chybu, druhá ji hned napraví, bez výčitek a osočování, zkrátka radost trénovat...

Následoval na místě vařený guláš, večerní prohlídka Budy, dopolední Peszti a cesta domů.

Sezónu zakončíme turnajem ve Vídni 30. listopadu, na kterém bychom ovládnutí c.k. monarchie rádi potvrdili, měly by se zúčastnit všechny naše, rakouské i maďarské týmy.