14.05.2019

Vídeňská mise úspěšná jen z poloviny

V sobotu 11. května jsme opět vyplňovali pauzu v soutěži dalším domluveným utkáním. Původní snaha o pozvání Donau k nám do Bystrce nebyla vyslyšena, a tak když nemohl Mohamed k hoře, musela hora k Mohamedovi. Ráno v 7:30 jsme tedy plánovali vyrážet do Vídně. To by ovšem nesměl Pavel Pohanka zaspat a donutit nás vyčerpat naši časovou rezervu. Přesto jsme na utkání dorazili s dostatečným předstihem.

Trenér ovšem při cestě zapomněl na fakt, že polovina našich hráčů je hrající lazaret, a tak prvních 20 minut na hřišti Donau strávil pouhým tejpováním.

Po důkladné rozcvičce a zdůraznění herního plánu jsme vyrazili vstříci prvnímu soupeři – Donau Vídeň. Donau na úvod odehrálo zápas 2x15 minut proti spojenému týmu Celtic a Stade Vídeň, ve kterém zvítězilo 10:0.

Do utkání jsme vstoupili ledabyle a darovali soupeři první pětku zbytečným pokopem v našem útoku. Mladí oranjes ovšem nenechali nic náhodě a ihned po rozehrání atakovali soupeřovo brankoviště. Po několika úžasných fázích roje jsme se dopracovali až k soupeřovu brankovišti, kde položil Jakub Novotný rovnou pod háčko. Konverze úspěšná. 7:7.

Následoval výkop soupeře a my udělali snad nejhorší chybu, kterou ragbyový pažit může zažít. ZBYTEČNĚ jsme na poslední chvíli změnili postavení roje a útoku při příjmu a soupeř rozehrává na naše nepřipravené hráče. Těm samozřejmě vypadl balon, následně, po několika fázích, soupeř položil další pětku. Ostuda!

Opět jsme se ohromně nadřeli na to, abychom se dostali k soupeři, ale byli jsme disciplinovanějším týmem v rucích a v komunikaci s rozhodčím :-) Ještě že nikdo z našich neuměl německy. Mladým hráčům Donau se evidentně nelíbla rozhodnutí jejich trenéra a rozhodčího utkání v jedné osobě.

Během této fáze zápasu však hrajeme námi trénovanou hru a proti silnému soupeři jsme úspěšní. Dokonce i hra za zády rojníků občas fungovala. Náš tlak korunuje pětkou Antonín Kadlec, jeden ze dvou hráčů vypomáhajících ze Zlína. Tím druhým byl Albert Váňa, který byl velmi platným hráčemn a na tříčtvrtce odskládal co šlo.

O poločase, za stavu 14:14, si vyjasňujeme, co je třeba udělat. Samozřejmě že dostat Donau pod tlak a rozhodnout utkání. To se nám daří a pětku po výborné práci celého týmu pokládá Dalibor Kolář.

Do konce utkání se jen úspěšně bráníme, avšak děláme množství taktických chyb. Za stavu 19:14 například darujeme soupeři mlýn v naší dvaadvacítce, po špatné přihrávce od mlýnovky a předhozu útokovky. Trestný kop nejde do autu, když má, a to hned dvakrát. Zbytečně jsme konec utkání zdramatizovali. Nakonec však přeci jen dosahujeme vítězství 19:14.

Naše zlepšující se výsledky proti Donau:

2018 – jaro zde prohráváme 55:7

2018 – podzim 24:7

2019 – Jaro výhra RCB : Donau 19:14 !

Druhé utkání byla z našeho pohledu tragédie. Celý první poločas jsme proti slabšímu soupeři útočili v jeho dvaadvacítce, přesto jsme nebyli schopni položit! Sobeckost hráčů a neschopnost vidět prostor a rozehrát míč do prostoru bránila v našem úspěchu. Koncem poločasu dostáváme jednu pětku. Začátkem druhé půlky další a pak se strachujeme o to, abychom stihli srovnat nepříznivý výsledek. Kontrujeme pětkou Bednáře na 12:7, ale k závěrečnému tlaku nás již nepustil rozhodčí, který zbytečně protahoval čas a záměrně neviděl některé věci :-). Zřejmě místního Old boye pálil fakt, že domácí utrpěli porážku v našem utkání.

Je škoda, že rakouská federace nedokáže zajistit adekvátní lidi na rozhodování utkání, ještě když dorazí soupeř ze zahraničí. Nicméně porážka v druhém utkání nás alespoň potrestala za zpackanou první půli zápasu s Celticem.

Naším hostitelům patří poděkování za občerstvení po zápase! Kéž by se taková tradice rozmohla i u nás.