Ingstav žije!

09.12.2021Od padesátých let do sametu se náš klub jmenoval Ingstav, později Lokomotiva-Ingstav. Na dresech jsme měli budovatelský znak s přehradní hrází a nezbytnou rudou hvězdou, což se ale dalo vydržet, protože bez "zdrojů" velké stavební firmy by třeba naši otcové budovatelé Areál Ondřeje Sekory v "akci Z" nevybudovali. Tento budovatelský duch ve stylu "samo domo" je zřejmě v našem areálu hluboce zakořeněn. Jen si nejsem stále jistý, jestli je to dobře nebo špatně.

Po zkušenostech s loňskou covid zimou jsme se rozhodli, že by bylo fajn osvětlit asfaltové hřiště na basket, abychom v případě dalšího lockdownu mohli trénovat, pochopitelně individuálně a viděli třeba i na balón a koš. A tak slovo dalo slovo a někdo že prý má známého, který "umí" sloupy, další má známého, který je umí přivézt... Ale do té doby by bylo fajn nachystat patky. Ty zase zmákne další kámik, na slovo vzatý odborník, když přece bude dělat podlahu v posilovně z drátkového betonu, aby vydržela odhozy činek. Nicméně časová osa nám úplně nehrála, takže patky vznikly dřív než dorazily sloupy, které se nakonec ukázaly být širší než veškeré sloupy osvětlení v širokém dalekém okolí, které jsme si, v rámci projektové přípravy, oměřili.

Nicméně v budovatelské sestavě, která se v podvečer 30. listopadu sešla, aby v akci Z sloupy postavila, se znovu objevil duch inženýrských staveb. Obvyklý postup, kdy se dopředu počítá s vůlí a do větší díry se ztopoří menší sloup, který se zasype drtí, která ho ustaví, nešel v našem případě použít. Na rozšíření díry z drátkového betonu by musela přijet vrtná souprava, kterou naštěstí žádný známý nedisponoval. Takže jedinou cestou bylo zúžit sloupy. Pryč šel antikorozní povlak, zinková vrstva a ke slovu přišel brusný a leštící kotouč a dokonce i lubrikační gel, vše pro hladké zasunutí. Gel na pneumatiky!:-P

Přesto se nám podařilo zasunout jen jeden sloup a to více méně jen do symbolické hloubky. Když na posílení morálky mužstva začaly padat teorie, že nám pomůže studená fronta a ochlazení, protože různá roztažnost odlišných materiálů zajistí, že tam sloup zajede jak po másle, tak bylo jasné, že jsme v koncích. Nicméně to svědčilo o vysoké intelektuální a odborné úrovni týmu!:-) A protože my ragbisti víme, že upadnout můžeš (kolikrát i musíš), ale pak se musíš zvednout a makat dál, tak se obdobná sestava sešla znovu v úterý 7. prosince, o týden později a byla vybavena většími nástroji. Větší flexou, většími palicemi, a místo lešenářské trubky zapůjčenou kulatinou průměru 160 mm, která vážila asi metrák. V kombinaci s frustrací některých zúčastněných, kteří neměli dobrý den, a příležitost mlátit veeeelkým kladivem jim přišla vhod, se dílo podařilo.

A RCB má tak další prveneství, protože jsme první na světě, kteří mají sloup postavený "na přesno", podle "soustavy jednotné díry" Lícování – Wikipedie (wikipedia.org)!;-) Očekáváme poptávku z prestižních adres, kde se nemusí šetřit a kvalitu si můžou dovolit zaplatit, ale hlavně jsme rádi, že Ingstav žije!:-)