02.10.2023

Deštivý Havířov a úspěšná Přelouč

O víkendu 23.-24. září se naše desítky zůčastnily hned dvou turnajů.

Sobota 23.9. – RCB BLACK’N’WHITE

Náš netradičně spojený tým (skrz málo nahlášených hráčů) BLACK’N’WHITE vyjel v sobotu brzy ráno reprezentovat RCB k seveřanům do Havířova. Bohužel už cestou jsme viděli, že počasí bude anglické (deštivé). Náš tým jsme přihlásili do vyšší výkonnostní skupiny, abychom si zahráli s kvalitnějšími soupeři. Tentokrát se jimi stali Vyškov a Akademie. Kvůli takovému počtu týmu se hrálo dvoukolově 1x9 minut. Po rozcvičce jsme nastoupili do zápasu proti Akademii. Na hráčích šlo vidět, že se do hry opravdu těší. Naše útočná hra byla dobrá, horší to bylo s obranou, kdy jsme se neroztahovali do celkové roviny, a tím jsme umožnili soupeři rychlé úniky přes křídlo. Bohužel od obou týmů docházelo k prohřeškům (offside, vysoká skládka, přepadávání), které slečna rozhodčí vůbec neřešila, a tak se hra strhla v úplný chaos, který neměl s rugby nic společného. Do toho lilo jak z konve. Podobné to bylo v zápase s Vyškovem… Tím jsme měli za sebou první kolo a mohlo začít druhé.

V druhém kole zápasů, které začínalo proti Vyškovu, už pískali trenéři. Začalo se hrát rugby a hra konečně nějak vypadala. Začali jsme více skládat a roztahovat se. Přihrávali jsme si a udrželi alespoň chvíli kontinuitu hry. Zápasy byly vyrovnané a myslím, že si to kluci i v tom lijáku užili. Hned po vyhlášení se celá posádka U10 šla občerstvit za odměnu do KFC.

Neděle 24.9. – RCB ORANGE TIGERS

Po úspěšných moravských turnajích našich TYGRŮ jsme usoudili, že by bylo dobré si zahrát před ORFem s podobně silnými týmy, které jsou v Čechách. Proto v neděli v 6:30 čekalo deset tygrů před RCB. Po cca dvouhodinové cestě jsme dojeli do Přelouče, kde se konal turnaj U10 přeboru Čechy (Modrá skupina).

V Čechách to funguje tak, že v jednom klubu se hraje jedna kategorie se třemi výkonnostními skupinami (A – nejzkušenější, B, C – nováčci), protože týmů je víc. My jsme byli přihlášení do nejvyšší výkonnostní skupiny A. Díky skvělé organizaci, jsme už dva dny předem věděli, s kým budeme hrát. Našimi soupeři byli Slavie, Říčany a Tatra. Tím že jsme hráli jen se třemi týmy, tak čas hry byl opravdu dlouhý a hrálo se 2x8 minut.

Už při rozcvičce jsme se plně soustředili na to, že první zápas hrajeme s Říčany. Na klucích bylo vidět, že už se úplně těší do hry a jsou „hladoví“. Především jsme si šli hru užít, i díky tomu jsme Říčanům dali v prvním poločase dvě pětky a precizní obranou je nepustili do našeho brankoviště. Po poločasové poradě jsme vystřídali a i se střídači jsme dali třetí body. Následně soupeřův největší hráč silou protlačil pětku přes naši obranu do pětkoviště. Nic se ale nedělo, protože jsme navýšili další pětkou stav na 4:1. Následně začala kanonáda pětek z naší strany, kdy jsme jich stihli dát ještě pět. Utkání končí a my vyhráváme 9:1! Byl jsem v tu chvíli na kluky neskutečně hrdý, jak se k zápasu postavili, a že si ho šli opravdu užít. V zápase jsme viděli plno skvělých evazivních technik, popů, předávání balónu a taky krásných kopů.

Další zápas nás čekal se Slávií. Slávistů bylo bohužel jen pět bez střídačky, takže jsme hráli 5na5 a nastoupili jsme s jinou hlavní sestavou. Zápas jsme řídili celý čas jen my a výhra 15:0 to potvrzuje. Malí Slávisti ale bojovali do poslední minuty a zaslouží si tak také poklonu. Jen je škoda, že pan trenér Slavie si po mojí nabídce nechtěl půjčit naše kluky ze střídačky, aby si i malí Slavisti mohli na chvíli odpočinout v dlouhém zápase.

Poslední a očekávaně nejvyrovnanější zápas byl proti Tatrovce. Do zápasu jsme nastoupili při chuti a skórovali jsme v prvních minutách. Soupeř byl ale skvěle připravený a položil body také. Byl to boj, který střídala akce za akcí od obou stran. Po turnaji nám přišla zpráva od organizátorů turnaje, že dle fanoušků to byla „reklama na rugby“. Naše obrana byla neskutečná a ke konci zápasu až „nepropustná“. Šestnáct minut opravdu intenzivního zápasu hrálo v náš prospěch a my vyhráli 9:6.

Veliký dík patří panu rozhodčímu z Přelouče, protože to, jak pískal, komunikoval s dětmi a vysvětloval jim hru, bylo famózní. Řekl bych, že lepšího rozhodčího jsem nezažil. Takže opravdu klobouček.

Také děkujeme organizátorům z Přelouče, protože jste měli dokonale zorganizovaný turnaj. Některé moravské kluby se mají od vás mnoho učit… Kdybychom mohli, tak k vám jedeme se všemi třemi týmy, jenže bohužel musíme přece dle Unie „rozvíjet Moravu“ v podobě takové, že soupeřům nasázíme 13:0 a nejzajímavější zápas je derby mezi Orange a Black (viz minulý článek). I náš C – tým White by se v Čechách určitě neztratil, protože zde mají tři výkonnostní skupiny.

Kluci hráli jako tygři a celý turnaj si užili. A my trenéři a rodiče samozřejmě taky! Bylo nám ctí, že jsme si mohli zahrát v Čechách s kvalitními soupeři a připravit se tak na celostátní turnaj ORF.

Po konečném vyhlášení si pro nás naši tygři ještě připravili vlastně vytvořenou HAKU za kterou (samozřejmě i za krásně odmakané zápasy) si zasloužili odměnu v druhém fastfoodu tohoto víkendu a to v Mekáči! Odjíždíme s úsměvem se kterým budeme bojovat i na ORFu :-)