31.10.2023

K Valachům s čtyřmi týmy
Třetí říjnový víkend jsme se vydali na ragbyový turnaj do Zlína a na srazu nás čekalo překvapení. Místo řidiče "Gargamela," kterého jsme tento podzim potkali celkem často, nás vezl dvoupatrový autobus s řidičem Huntem. Rozdíl mezi řidiči? Když jedete s Huntem hodinu, dostanete se dvojnásobně dál než s Gargamelem.

Ve Zlíně jsme se dostali na povedené hřiště s dobrým zázemím, ale bohužel to byla jedna z těch chvil, kdy krásný obal není všechno. Organizace turnaje totiž trochu pokulhávala. S rozpisem zápasů na jednom hřišti U10 to byla docela komedie. Na jedno hřiště byly udělány tři rozpisy, takže někteří trenéři se v tom pochopitelně úplně ztratili. A pak přišli s tvrzením, že když nastoupil jeden z našich týmů, tak že tam nemá co pohledávat, protože teď prý hrají oni. No, vypadalo to, že každý má svůj vlastní scénář. Ale teď k tomu, co nás skutečně zajímalo – výkony našich mladých hráčů.

Na turnaji jsme se představili se čtyřmi týmy: Orange, Black, White a Grey. Týmy White a Grey byly zařazeny do skupiny Basic a v obou týmech hráli nováčci, kteří prožívali svůj první turnajový zážitek. Jejich snaha byla zřejmá, a i když se někteří hráči rychleji adaptovali na hru než jiní, bylo jasné, že časem si všichni rozkoukají, jak to ve hře funguje. Všimli jsme si také hráčů, kteří již měli více zkušeností ve White a Grey a přesunuli jsme je do týmů Black a Orange, abychom jim dali příležitost ukázat své dovednosti na vyšší úrovni. Každý hráč se však potýkal s určitými výzvami, které budeme společně v průběhu tréninků a zápasů postupně zlepšovat. Během her obou týmů jsme mohli vidět mnoho pěkných skládek a průniků. Rozdíl mezi týmy White + Grey a Black + Orange spočíval v tom, že Black a Orange dokázali lépe spolupracovat jako tým, zatímco hráči White a Grey většinou upřednostňovali individuální akce. Nicméně všechno chce svůj čas a věříme, že se v následujících měsících dostaneme k větší týmové souhře. Náš tým má před sebou ještě spoustu prostoru k růstu a zlepšení.

Skupina Major přinesla zajímavý kontrast mezi našimi týmy Black a Orange. Oba týmy přistoupily ke hře naprosto odlišným způsobem, což přidalo do turnaje jiskru. Tým Black vynikal v obraně, což bylo znát. Hráči skládali soupeře nekompromisně a získávali kontrolu nad míčem v ruckingu. Jejich pevná obrana byla klíčem k úspěchu. Tým Orange naopak zářil v útoku, kde hráči opakovaně ukázali techniku ABC (Agility Before Contact), kterou využili k podlomení soupeřovy obrany. Derby mezi těmito týmy bylo jako vždy zajímavé. Orange předvedli v tomto střetnutí dominanci, kdy v poměru 3:1 porazili své soupeře Black. Co stálo za tímto rozdílem? Klíčem k úspěchu byla bezesporu lepší komunikace a týmová harmonie. Hráči Orange fungovali jako dobře načasovaný orchestr, kde každý věděl, co má dělat, a jak podpořit své spoluhráče. Ve hře Blacku chyběl drive dopředu. Hráči se nehrnuli dopředu tak energicky, jak by bylo třeba a nerozbíhali se do balónů s potřebným odhodláním. To vytvořilo prostor pro aktivní obranu Orange, která využila každé chyby a vytvořila nerovnováhu ve hře. Toto derby nám přineslo důležitou lekci o tom, jak týmová hra a aktivní nasazení mohou dělat zásadní rozdíl na hřišti. Věříme, že naše týmy budou dále pracovat na zdokonalení svých dovedností a taktiky, aby mohly čelit novým výzvám na hřišti.

S Richim jsme si udělali obrázek o nových tvářích našeho týmu a těšíme se na to, jak budou společně se zbytkem týmu ragbyově růst.

Trenér U10

Epik