13.11.2023

Týmovost se v Českých Budějovicích vyplatila

Posledním říjnovým víkendem skončila turnajová sezóna na Moravě, a tak jsme se rozhodli vyrazit na turnaj do Českých Budějovic. Kategorie U10 byla rozdělena do tří výkonnostních skupin (A – nejzkušenější, B, C). Naši dva týmy (Orange a Black) se zapojily do skupiny A, která byla dále rozdělena na A1 (Orange) a A2 (Black). Týmy jsme sestavily tak, aby byly hráčsky vyrovnané. Každý zápas trval 16 minut s poločasem (2×8 min.).

Naši Tygři (Orange) se střetli s těžkými soupeři. Konkrétně s Tatrou Kudlanky, Modrými Říčany a Pragovkou. Každý zápas byl zcela jiným dobrodružstvím. První utkání s Tatrou nám zasadilo tvrdou lekci. Ukázalo se, že pokud nebudeme spolupracovat jak v útoku, tak v obraně, budeme platit vysokou cenu (v podobě inkasovaných pětek) za vlastní chyby. Naše body byly často výsledkem individuálních snah, což zanechalo dojem, že hraje každý sám za sebe. Bohužel jsme první zápas prohráli, ale vzali jsme si to k srdci a slíbili si, že se v dalším utkání s Pragou zlepšíme.

Do druhého utkání jsme vstoupili s novým odhodláním, a to se projevilo hned od začátku. Celý první poločas byl plný působivých akcí, a některé z nich byly i týmového charakteru. Naše obrana se zlepšila a hráli jsme jako tým, což byl velký posun oproti prvnímu zápasu. Bohužel ve druhém poločase se nám dostavila přehnaná sebedůvěra a domnívali jsme se, že jsme už vyhráli. Praga však ukázala, že nic není jisté, a začala skórovat. Někteří hráči se na hřišti chovali, jako by se spíše procházeli s rodinou na nedělní procházce, než hráli rugby. Vypadalo to tak, jako by místo balónu měli v rukou piknikový koš a hledali vhodné místo na rozložení deky. Museli jsme rychle napravit své chyby, abychom zápas otočili v náš prospěch, což se nám nakonec podařilo. Poslední bitva nás čekala s Říčany. Začátek prvního poločasu byl plný emocí a oba týmy dokázaly skórovat. První půle skončila 4:2 pro Říčany, ale naše odhodlání nezhaslo. V poločase jsme klukům řekli, že není nic ztraceno, a naše druhá půlka byla doslova dramatickým bojem. Dokázali jsme vyrovnat na 4:4 a následovala velká bitva obran. Zvláštní uznání patří Míšovi, který hrál celý zápas naprosto nezlomně a byl oporou celého týmu. Nakonec jsme sice prohráli 5:4, ale osobně to nevnímám nijak tragicky. Od prvního zápasu jsme ukazovali stále stoupající výkony a druhá půle posledního zápasu byla skvělou reklamou na dětské rugby. Tygři ukázali, že společným úsilím a týmovou hrou mohou dosáhnout velkých věcí, a to je přesně to, co chceme v našem týmu rozvíjet.

Tým Black, který se pojmenoval jako „Pumy“, měl ve skupině Tatru Kobylky, Říčany Bílé a Olymp. Black měl výhodu, že byli více sehraní než jejich bratrský tým tygrů. Na hřišti to bylo znát, když se utkali s Kobylkami a dokázali nad nimi vcelku jasně zvítězit. Akce střídala akci a naši odvážní hráči vstupovali do děr soupeřovy obrany rychle a efektivně. V zápase proti Říčanům to bylo mnohem tvrdší, ale Pumy neztratily hlavu a pokračovaly ve své rychlé a kontinuální hře, což jim přineslo další výhru. Poslední zápas jsme hráli proti Olympu, který měl v týmu mladší hráče, a tak Black poslal na hřiště svou střídačku. Co se však stalo, to předčilo všechna očekávání. Kluci ze střídačky všechny překvapili svou krásnou a rychlou hrou, což jim přineslu výhru v prvním poločase. Velkou radost nám udělal Hynek, který dlouhými nahrávkami přenášel hru na opačnou stranu hřiště. Ve druhém poločase začalo střídání, což vedlo k ještě tvrdší obraně (viz skládky Bena a Tea). Bohužel došlo i k určitému zmatku na hřišti, když rozhodčí, který pískal podle organizátora poprvé, nezvládl chaos, který vznikl. K tomu se přidalo zranění soupeře a hra byla předčasně ukončena. Možná by bylo lepší, kdyby rozhodčí začínal v nižší skupině, kde by si mohl lépe zvyknout na rychlost hry. Přestože turnaj nebyl bez problémů, tým Black předvedl skvělé týmové výkony po celý turnaj. I přes několik výzev a nesrovnalostí v rozhodování, ukázali Pumy svou oddanost a vášeň pro rugby. A nakonec to je to, co dělá sport tak zábavným a nezapomenutelným!