Jako Fénix z popela!

10.06.2020


V sobotu 6. června mělo RCB tu čest uspořádat první "jarní" turnaj mladších žáků oblasti Morava. Je škoda, že korona pandemie nám začátek jara odsunula skoro až na jeho konec, nicméně doufáme, že si aspoň ten zbytek pěkně užijeme.

Pěkná byla i účast všech klubů z Moravy, které postavily v některých kategoriích i více týmů. Temné předpovědi fanoušků tahání prstu po tabletu, že teď už povalí jen e-sport, se tak naštěstí nenaplnily a je vidět, že je stále dost těch, kteří chtějí používat ruce a nohy k tomu, k čemu nám je příroda a pán Bůh nadělili. Tedy k pohybu! Kéž by tak někteří chtěli používat i hlavu k původnímu účelu, pro který byla určena. Ano správně, nošení roušky to opravdu není!

Nicméně sobotní sestava jak na hřišti, tak v auditoriu, nás naplnila optimismem, že se vracíme k normálnímu fungování, i když by si to někteří mocipáni asi představovali jinak. Naštěstí jsou věci, které fungují, a o které se můžeme opřít. Což je třeba přízeň kostelíku u sv. Augustína, který nám pomáhá se zajištěním příznivého počasí, přízeň kočovného pivovaru Albert, který se stará o pitný režim diváků a v neposlední řadě přízeň Muzea historické zemědělské techniky Václava Vorla, které udržuje bystrckou loučku v hratelném stavu. V areálu tak vládla skvělá atmosféra, kterou ocenili nízkým průletem i policisté ve vrtulníku, kteří napočítali přesně 299 účastníků!;-)

Do turnaje U10 zasáhlo rekordních 11 týmů, takže se hrálo na dvě skupiny. Nás může těšit, že hned 3 týmy postavil domácí RCB (Orange, Black a White). Z předváděné hry bylo vidět, že se všichni na zápasy těšili. Nicméně bylo taky jasně patrné, že sebelepší trénink nenahradí zápasovou praxi a k vidění tak bylo více chyb než bývá zvykem. A to zejména u zkušených hráčů týmu Orange, kteří si mysleli, že v tréninkovém tempíčku bohorovně proklušou celým turnajem. Naštěstí fénování hlav hráčů vznášejících se kdesi v oblacích nehynoucí slávy hvězd "zásadní" kategorie U10 v přestávce prvního matche pomohlo a naši playeři se naštěstí postavili nohama pevněji na pažit a celým turnajem prošli se skóre 18:1. Jedinou pětku nám dali hosté z Vyškova, kteří hráli opravdu velmi dobře a zasloužili si hrát ve finále. Systém turnaje však do finále poslal druhý tým RCB Black, kteří nezaváhali ve druhé skupině. Finálový match turnaje kategorie U10 tak byl v oranžovo-černých barvách domácího RCB a hubené vítězství 1:0 urvali nejzkušenější Orange. Výkon černého týmu však byl pro trenéry větším potěšením, protože svůj díl odpovědnosti začínají přebírat další hráči.

Uznání si zaslouží i třetí tým White, složený z nováčků v kategorii či nováčků jako takových, kteří dvakrát prohráli jen o bod. V takových případech výsledek ovlivní i trochu toho štěstíčka a my doufáme, že mu příště půjdou "běloši" naproti ještě víc a zase se o kousek posuneme.

První turnaj ukázal, že sport, v našem případě rugby, přidušené opatřeními vynucenými koronavirovou pandemií vstává z popela jak bájný pták Fénix a my se těšíme na další sobotu do Zlína na další turnaj, který snad potvrdí rozlet mládežnického rugby na Moravě.

Foto: Tomáš Křesálek. Více fotek ZDE.