"Evropská" Zlínská valaška

18.06.2020

V sobotu 13. června se Galacticos vydali poprvé v roce 2020 šířit ragbyové evangelium do krajů, "kde dál jsou jen lvi". A věru nebyla to pěkná cesta. Patro sice přistálo s Jamesem Huntem za volantem na čas, ale to bylo tak asi všechno. Koronavirová přestávka sebrala Huntovi formu a tak jsme cestou do Zlína nepředjeli snad ani jedno osobní auto! Kdyby byla pravda, co říká brněnský matador rallye Jirka Volf, autor několika zásadních objevů z oblasti motorsportu, jako například, "že nemá cenu stát na brzdě, když auto jede po střeše" nebo "že nemá cenu kroutit volantem, když to letí vzduchem", který tvrdí že pilotovi sebere každé jeho narozené dítě 1,5 vteřiny na kilák. Tak v tom případě Hunt povil v karanténě aspoň trojčata!

Na místo jsem dorazili nicméně včas, abychom dostali rozlosování turnaje, které místní se stojickým valašským klidem změnili ještě třikrát, abychom nakonec hráli podle toho původního. Tyto informace se šířily formou tiché pošty, protože ozvučení tentokrát nebylo k dispozici. Někteří šťastnější z nás, kteří si na tuto historickou hru pamatují vědí, že Tichá pošta není úplně korektní způsob předávání informací a často při ní dochází až k bizarním zkreslením či zkomolením. A tak nějak to bylo i tentokrát. Protože jak jinak si můžeme vysvětlit, že někdy k danému utkání nastupovali dokonce 4 rozcvičené týmy a hned k dalšímu nechtěl nastoupit nikdo? No protože trenéři jednotlivých klubů měli každý jiný rozpis! To se nicméně po určité době nějak rozchodilo a turnaj se rozjel.

RCB tentokrát evidovala 10 omluvenek a proto nasadila jen dvě družstva. Zkušenější Orange a méně zkušený tým Black v nových dresech z edice RCB Tiger od brněnské firmy Atex, která nám vychází všemožně vstříc, za což ji děkujeme.

Ve Zlíně panovalo tropické počasí, slunce pálilo a tak trenéři změnili přístup kdy místo osvědčeného fénování hlav svěřenců probíhalo jejich mytí.  To se nakonec ukázalo jako dobré rozhodnutí. Black sice nové dresy nepokřtil žádným vítězstvím, ale některé těsné výsledky nás naplňují vírou, že to přijde. Z týmu Black je nutno vyzdvihnout bojovný výkon Albiho, který svým účesem dává vzpomenout na legendárního Francouze Chabala, rychlonohého Matěje a Křesiho, který svými skládkami držel akcie Black poměrně vysoko.

Orange prošli celým turnajem bez porážky. Vrcholem bylo závěrečné utkání s Vyškovem A, na které bylo radost pohledět. Oba týmy předváděly fantastický soustředěný výkon a jen drobnosti převážily jazýčky vah na stranu RCB poměrem 3:1. O to větším rozčarováním bylo dodatečné utkání proti domácím, které Orange podcenili a nakonec museli skousnout nakyslou remízu 2:2.

Co však skousnout nemůžeme a ani nechceme, byla absence legendárních klobás s medvědím česnekem v klubovně. Tato kulinářská specialita místní rugby ledžend "PANA" Daniela Cartera Kotíka, která po léta držela turnaj Zlínská valaška na mapě Evropy tentokrát chyběla. Musíme tedy konstatovat, že tentokrát to byl turnaj pouze provinční, odpovídající teritoriu "kde žijí jen lvi".

A tak se těšíme na příští sobotu na skoro domácí turnaj na hřišti Dragonu, kam jsou všichni příznivci RCB srdečně zváni a kde si to zase užijeme!

Foto: Tomáš Křesálek. více fotek ZDE.