05.07.2020

Junioři obsadili na Mistrovství ČR 7s čtvrté místo

Poslední akci juniorů v jarní krátké po-covidové sezóně bylo Mistrovství ČR 7 U18 v Praze na Spartě. Soupeřem nám byly týmy zvučných jmen – Tatra, Sparta, Říčany a dále nám blízký soupeř Petrovice. Hrálo se tedy v pěti týmech, v turnaji každý s každým.

Prvním šokem hned ráno při odjezdu byla absence hned tří hráčů, kteří nebyli schopni si správně nastavit budík. Je podivuhodné, jakým způsobem až do tohoto adolescentního věku přežívali, neboť ráno vstát a být někde na čas, je snad součástí elementární spolehlivosti člověka v rámci kolektivu. Naštěstí se dva z nich podařilo vzbudit, jednoho vyzvednout při cestě a dalšího poslat vlakem, takže stihl půlku druhého zápasu.

Na tento turnaj naše řady doplnili Tony Wolkowinskij z TJ Sokol Mariánské Hory a Filip Plinta z RC Havířov. Pánové děkujeme za výkony v dresu RCB! Realizační tým trenérů Jamese a Michala doplnila tentokrát fyzioterapeutka Veronika Vysoudilová.

Úvodní utkání proti Říčanům, za které nastoupili i tři ostřílení boys, kteří v sobotu hráli mužský turnaj MČR na Markétě, bylo značně nad naše síly. Nekoncentrovaní, snad ještě ospalí z cesty, jsme kladli v prvním poločase srdnatě odpor a obdrželi jen dvě pětky. Bohužel v pasážích ve kterých jsme měli balon, jsme s nim nedokázali pracovat efektivně – nenáročně a v podstatě se „vystřílileli“ fyzicky pěti fázemi na prvního hráče v naší dvaadvacítce a na to ztratili balon. V druhé půli již jen soupeř dílo dokonal a zvítězil vysoko… odhadem 42:0 (výsledky zřejmě nedoputovali na ČSRU:-) )

Další zápas proti Petrovicím kluci zvládli daleko lépe. Nápor soupeře vyústil v jeho dvě položení kontra jedno naše. Poté sporná situace, která měla být naší pětkou, nakonec skončila pětkou soupeře. V tu chvíli se ale ukázal charakter týmu, který v druhém poločase náskok soupeře stáhl a dokonce položil rozhodující pětku.

Třetí a čtvrté utkání proti Spartě a Tatře mělo v obou případech podobný průběh. Žádné taktické šetření sil se nekonalo, i do prvního utkání proti Spartě jsme šli naplno. V obou zápasech jsme dokázali odehrát první poločas vyrovnaným výsledkem, 2 nebo 3 ku 1 na položení. Se Spartou jsme dokonce nesli vyrovnávací pětku, bohužel špatné rozhodnutí v zakončení nás o ni připravilo a místo ní jsme inkasovali přes celé hřiště. Sparta na nás tvořila výborně pressing skvělými výkopy Matěje Čížka, ve kterých zastihla nepřipraveného Dashku a Pavla fyzicky doslova trestala za každý chycený výkop tvrdou skládkou. Dovednost výskoku pro míč při příjmu je sice náročná, ale v sedmičkách je obrovskou zbraní. Pokud jí disponuje soupeřící tým a náš nikoliv, tak má oproti nám značnou výhodu.

Tatra hrála skvělé ragby založené na velkém počtu přihrávek. Nicméně strach z vysokého výprasku opravdu nebyl na místě. Naši hráči předvedli srdnatý výkon v první půli, v druhé nenechali soupeři nic zadarmo. Dokonce i nejlepší hráči soupeře se museli opravdu snažit k překonání naší obrany a hrát kolektivně. Po vyrovnané první půli Tatra přidala pár (dvě-tři) pětek v druhé půli a zvítězila, ale nikterak výrazně.

Doufáme, že setkání s nejlepšími hráči v jejich kategorii bylo pro naše juniory přínosné a tazvaně jim „nastavilo zrcadlo“, kam až se můžou poctivou prací a pílí dostat.