02.07.2021

Junioři RCB stříbrní na MČR 7s!

V neděli 27. června junioři RCB odehráli turnaj MČR 7s U18, který se letos konal bez účasti 24 reprezentantů do 18i let, kteří tento víkend hráli na turnaji v Polské Lodži. Zde měl náš klub zastoupení ve všech kategoriích, kterých se ČR účastnila. Naši junioři Dalibor Kolář, Dashka a Lukáš Fiala hráli za tým ČR 2, který odehrál vyrovnaná utkání se silnými soupeři a nakonec po prohře v zápase o bronz s domácím týmem Polska skončil na 4. místě.

Oslabení o tři klíčové hráče umožnilo dalším členům týmu vzít na sebe odpovědnost a dovést mužstvo k dobrému výkonu na MČR.

První utkání s Tatrou bez reprezentantů skončilo remízou 19:19. Potom v poločase byl stav 12:0 pro nás, jsme si nechali ujít začátek druhé půle a soupeř vyrovnal. Navíc jsme museli řešit zranění hlavy našeho hráče Adama, který byl nucen odstoupit kvůli otřesu mozku. Sice jsme ještě dokázali utéct soupeři další pětkou na 19:12, bohužel však taktická nevyzralost zapříčinila, že jsme špatně odkopli míč, již po hrací době, místo do auto do hřiště a Tatra následně z protiútoku vyrovnala.

V druhém utkání nastoupili junioři proti Slavii, posilněné o tři hráče ze říčanského velkoklubu, který se tentokrát MČR nezúčastnil. Do zápasu jsme vstoupili pasivněji a soupeř se dostal do vedení 12:0 poměrně snadno. Krásnou pětkou únikem hned z výkopu zavelel k obratu Pavel Pohanka, když šel do souboje ve vzduchu, vyhrál ho a pak prošel mezi soupeři a nakonec utekl i hůře postavenému sweeprovi. Po vyrovnaném výsledku v půlce jsme se v druhé půli ujali vedení, o které jsme těsně před koncem přišli. V poslední akci zápasu se opět dramaticky rozhodovalo, tentokrát však individuálním únikem, po dobré souhře celého týmu, strhl vítězství na naší stranu Jakub Novotný.

S jednou výhrou a remízou jsme skončili první v naší skupině a los nám přisoudil do semifinále Spartu. Utkání jsme po vyrovnaném první poločase v druhé půli rozhodli ve svůj prospěch a zvítězili 29:12. To už nás přišli podpořit muži RCB vracející se z víkendového MČR 7s. V druhém semifinále poněkud překvapivě Slavia zdolala Petrovice a tak nás čekala odveta proti sešívkám.

Odpočinek před finále jsme měli o zápas kratší než soupeř, soustředění na finálové utkání bylo příkladné. Každý hráč byl odhodlaný se o možnost zlaté medaile poprat až do roztrhání těla. Nicméně únava po celém turnaji byla na týmu znát a projevila se přespřílišným řešením situací pomocí kontaktu, což situaci jedině zhoršovalo. Soupeř nám na začátku odskočil pětkou po útoku šikovného hráče hostujícího z Říčan a šel do vedení 7:0. Kontrovali jsme “dotlačenou” pětkou jako z patnáctkového ragby, při které jsme využili již poslední zbytky sil. Kop po pětce bohužel nebyl úspěšný. Po poločase jsme opět inkasovali a soupeř se pětkou s prokopem dostal do vedení 14:5. Ke konci zápasu jsme se ještě nadchli k závěrečnému tlaku, nicméně si Slavia hravě vítězství pohlídala. I v případě že bychom skórovali, tak by to na vítězství bohužel nestačilo. Ani čestné pětky se však nepodařilo dosáhnout.

Přesto vezeme z MČR 7s velmi nadějný výsledek, být druzí v republice a nechat za sebou některé mužské extraligové týmy, není vůbec k zahození. I některá mužstva, které v běžně v XV soutěži excelují, nebyla schopna své hráče bez několika reprezentantů vybudit k lepšímu výkonu.

K zisku stříbra nám pomohl i zlínský hráč Daniel Landt, kterého jsme získali na technické hostování pouze pro tento turnaj. Děkujeme. Pro všechny hráče to byla náročná ragbyová neděle, včetně trenéra který spánkový deficit nahrazoval o to více urputnějším křikem při zápase. Výsledek z MČR byl krásným zakončením krátké pocovidové sezóny. Již se velmi těšíme na tu příští, kterou nám doufáme už nic nezkazí. Navíc náš tým posílí i hráči ročníku 2005, kteří přechází do kategorie U19.